Komunikować można się na różne sposoby. Współcześnie standardem są rozwiązania wykorzystujące elektroniczne (cyfrowe) metody porozumiewania się, czyli telefon komórkowy oraz internet.
Ten ostatni jest niczym innym jak siecią komputerową, w tym przypadku – o globalnym zasięgu. Sieć www umożliwia nawiązanie kontaktu między dowolną liczbą komputerów znajdujących się w różnych lokalizacjach, przy czym odległość między nimi nie ma większego znaczenia dla jakości procesu przesyłania danych.
Dzięki internetowi możemy nie tylko się komunikować bez dodatkowych opłat (wystarczy poczta e-mail albo komunikator internetowy), ale też przekazywać informacje, czyli wysyłać i odbierać zdjęcia. Możemy też korzystać z zasobów tych komputerów, które są częścią sieci, czyli np. oglądać filmy w znanym serwisie wideo.
W wielu miastach działają niezależne sieci komputerowe. Wrocław jest jednym z nich. By stworzyć taką sieć, potrzebujemy: komputerów zwanych hostami, serwerów (to komputery o potężnych mocach obliczeniowych), nośników informacji (ze względu na szybkość i przepustowość najlepsze są światłowody; można wykorzystać także kanały bezprzewodowe, czyli fale radiowe), urządzeń dodatkowych (np. modem albo router, który trzeba właściwie skonfigurować, karta sieciowa) i oprogramowania.
Budową sieci zajmują się firmy świadczące usługi informatyczne. Przykładowo na terenie Dolnego Śląska jest to Tel-Raf, która m.in. spawa okablowanie strukturalne i wykonuje pomiary sieci. Więcej o jej usługach przeczytamy – a jakże – w internecie. Wystarczy wpisać frazę ”sieci komputerowe Wrocław”.